Dla prasy

Informacje dla prasy: Wiktor Hubar

e-mail: ecarpool@gmail.com, tel.: 0041 76 235 41 64

więcej o nas     fakty i liczby     jazda-team     zdjęcia i materiały reklamowe

prasa o nas     użytkownicy o nas


Informacja prasowa - kwiecień 2006.pdf - 35KB


Jazda za Grosze w 17 krajach - kwiecień 2006

Polski serwis internetowy jazdazagrosze.pl podbija Europę. Dzięki 17 portalom w 17 wersjach językowych jest w stanie dotrzeć do 98% użytkowników internetu na Starym Kontynencie. Ze swojskiej "Jazdy za Grosze" stał się ogólnoeuropejskim E-Carpool Network.

Jazda za Grosze kontynuuje popularny w latach 70 pomysł na zmniejszenie kosztów podróży i zużycia paliwa. Tym pomysłem jest "carpool" (a Anglii - "ride share"), czyli "dzielenie się przejazdem". Typowy samochód może pomieścić 4-5 osób, jednak do pracy jedzie nim zazwyczaj jedna lub dwie osoby. Wymyślono więc systemy wzajemnego informowania się przez kierowców, kto gdzie i o której jedzie samochodem, tak by można było zapełnić wolne miejsca pasażerami. Pomysł okazał się na tyle popularny, że wydzielono nawet specjalne pasy ruchu dla "carpoolowców". Niestety, po kilku latach idea upadła. Podobno z powodu trudności jakie sprawiała koordynacja przejazdów. Teraz, dzięki sprytnej aplikacji bazodanowej droga do tanich przejazdów znów stanęła otworem.

"Autostop internetowy", jako rozwinięcie idei carpoolu cieszy się ogromną popularnością w Niemczech. Na tyle dużą, że "Mitfahrgelegenheit" (w wolnym tłumaczeniu - "możliwość jechania z drugą osobą") doczekał się osobnej ustawy. Mówi ona o "dobrowolnym porozumieniu w celu osiągnięcią wspólnej korzyści". Wiktor Hubar, twórca Jazdy za Grosze postanowił to "porozumienie" rozszerzyć na całą Europę. - W Polsce pomysł dzielenia się przejazdami przyjał sie bardzo dobrze. Mamy 3 tysiące odwiedzin dziennie, każdego dnia nasi użytkownicy mają do dyspozycji kilkaset ofert wyjazdowych. Jednak na Polsce i Niemczech świat sie nie kończy, postanowiłem spróbować w innych krajach. Zatrudniłem ludzi, znalazłem partnerów, zainwestowałem w reklamę. - mówi Wiktor Hubar. Od 1 kwietnia w skład sieci serwisów e-carpool network (do której należy m.in. jazdazagrosze.pl) wchodzi już 17 serwisów. - Umieściliśmy w naszej bazie prawie 495 tysięcy miejscowości w 17 krajach. Te serwisy nie są tylko "wersjami językowymi", to zupełnie osobne portale, w które włożono wiele pracy i pieniędzy. Każdy z nich ma odegrać inną rolę w swoim regionie. O ile w Niemczech chcemy po prostu stać się popularniejsi niż konkurencja, to na przykład w Rumunii jako pierwsi oferujemy tego typu usługi. Nie chcemy oczywiście przeceniać roli jaką możemy odegrać, ale cieszymy się, że zbliżamy do siebie różne kraje. I to nie tylko w Unii Europejskiej. - dodaje Ewelina Hadam, odpowiedzialna za koordynację działań promocyjnych.

Działa to tak - jeśli wybieramy się gdzieś samochodem, rejestrujemy się w serwisie i umieszczamy ogłoszenie. Podajemy skąd, dokąd i kiedy jedziemy. Zostawiamy numer telefonu i email.. i czekamy na zgłoszenie się pierwszych "wirtualnych autostopowiczów". W celu zapewnienia bezpieczeństwa zapamiętywany jest numer IP, dzieki któremu można w razie potrzeby ustalić tożsamość użytkowników. Umieszczanie ogłoszeń, tak samo jak ich przeglądanie jest darmowe. Dzięki zasięgowi sieci, można planować podróże w całej Europie.

Ile kosztują przejazdy? Zwyczajowo, pasażer i kierowca dzielą się kosztami paliwa. Warunki są jednak ustalane indywidualnie, jest to prywatna sprawa podróżnych. Jazda za Grosze w to nie ingeruje, ale dla zainteresowanych przygotowano narzędzie pozwalające obliczyć orientacyjny koszt przejazdu. Przykładowe ceny: (zależne od ilości pasażerów):

Poznań - Praga: 19 - 38 zł
Warszawa - Berlin: 28 - 56 zł
Kraków - Budapeszt: 19 - 38 zł

O idei serwisu opowiada Wiktor Hubar - Możliwość podróżowania po całej Europie: tanio, komfortowo i w ciekawym towarzystwie. To właśnie chcemy zapewnić. Kiedyś "carpool" pomagał ludziom dojechać do pracy, teraz sprawdza się najlepiej na dłuższych dystansach. W tym sezonie spróbujemy też dotrzeć do ludzi z innych kontynentów, chcących zwiedzić Europę. Planujemy kampanię reklamową w USA i Indiach. Do początku wakacji spodziewany się około 25.000 odwiedzin dziennie.


Jazda za grosze - wrzesień 2005

Szalejące ceny benzyny powodują, że właściciele pojazdów pozostawiają je na
parkingach. A może warto skorzystać z doświadczenia ekonomicznie myślących
Niemców. Tam od wielu lat działa w internecie strona:

www.mitfahrzentrale.de

Na tej stronie kierowcy szukają pasażerów, którzy obniżą im koszty zakupu
paliwa, a ci taniego transportu "od drzwi do drzwi". Są jednoznaczne reguły.
Pasażer z góry wie ile zapłaci za podróż.

Dziennie podróżuje w ten sposób 30.000 osób!
W Polsce największą tego typu witryną jest:

www.JazdaZaGrosze.pl

Jadąc w dwójkę z Warszawy do Zakopanego płacimy tylko 26.50 zł, kiedy
pasażerów jest trzech kwota zmniejsza się do 20 zł!

Oto inne stawki:

Poznań - Praga:            19 - 38 zł
Warszawa - Katowice:  14 - 29 zł
Kraków - Wrocław:       13 - 27 zł
Warszawa - Berlin:        28 - 56 zł
Kraków - Budapeszt:     19 - 38 zł


Pomysłodawcą "Jazdy za grosze" jest Polak pracujący obecnie w Niemczech.
Nazywa się Wiktor Hubar.

Chętnie udzielimy innych info.
Pozdrawiamy

jazda-team